Rak nerek (nowotwór nerek) – C64, C65

Nowotworów nerek w ciągu ostatnich 25 latach przybyło prawie czterokrotnie. Przyczyna tego olbrzymiego wzrostu nie jest na razie znana. Rak nerek jest trzecią najczęstszą chorobą uroonkologiczną. Aż w 85% chodzi o tzw. nowotwór Grawitza, rak jasnokomórkowy, który szybko wrasta w żyły nerkowe, co może prowadzić do szybkiego pojawienia się przerzutów. Znane są jednak przypadki, kiedy przerzuty wystąpiły dopiero po 10 latach. Gruczolakorak najczęściej daje przerzuty do kości, płuc i ośrodkowego układu nerwowego.

Przyczyny schorzenia nerek

Rak nerek występuje dwa razy częściej u mężczyzn, najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Grupę ryzyka rozwoju raka nerek tworzą pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek czy osoby przez długi okres stosujące leki, najczęściej przeciwbólowe. Pewne ryzyko przedstawia również praca z azbestem czy produktami ropy naftowej. Swój wpływ ma też palenie (1,5-2,5 razy wyższe ryzyko), otyłość i dieta z dużą zawartością białka. Wysoki wzrost zachorowań na raka nerek może mieć również związek z jakością i preferowaną obróbką artykułów spożywczych. Swą rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne.

Objawy raka nerek

Problem z rakiem nerek polega na tym, że często zostaje wykryty dopiero w późnym stadium, kiedy już daje przerzuty. We wczesnym stadium nie powoduje żadnych problemów, jednak jego rozwój prowadzi do deformacji nerki, w moczu pojawia się krew (hematuria), a w nerkach tępy ból. Częstym objawem jest nagły spadek wagi, utrata apetytu, niedokrwistość i związane z nią zwiększone zmęczenie oraz w badaniach krwi zauważalnie zmniejszona ilość wapnia we krwi. Zwiększone ryzyko złamań nawet przy pozornie niewinnym ruchu grozi przy przerzutach do kości. W razie tej ekspansji długość życia waha się około 1 roku. Wymienionych objawów w żadnym wypadku nie można ignorować.

Profilaktyka raka nerek

Wielkie znaczenie ma wczesne wykrycie, kiedy nowotwór jest jeszcze uleczalny, co jednak komplikuje brak objawów. Z tego powodu Towarzystwo Nefrologiczne usiłuje o profilaktyczne badania przesiewowe (skriningowe). Wczesne stadium nowotworu może zostać wykryte poprzez badanie moczu, ewentualnie badanie ultrasoniczne jamy brzusznej, przede wszystkim u osób w wieku powyżej 50 lat. Ryzyko pojawienia się raka obniża zdrowe odżywianie, odpowiedni reżim pitny, ograniczenie palenia, silny układ immunologiczny i używanie lekarstw.

Wpływ układu immunologicznego na raka nerek

Silny układ immunologiczny stanowi ważny czynnik przeciwnowotworowy. Celowe wzmocnienie układu immunologicznego jest często niedocenianą metodą zapobiegania raka, włącznie raka nerek. Naturalny suplement diety mający na celu wzmocnienie układu immunologicznego ma pozytywny wpływ również na przebieg leczenia, kiedy niezbędne jest przywrócenie funkcji organizmu i nerek, które zawodzą z powodu choroby. Silny układ immunologiczny może zapobiec zagrożeniu przerzutami, które mogą wystąpić nawet po ponad dziesięciu latach.

Jak Penoxal pomaga w leczeniu raka?

Silny układ immunologiczny potrafi radzić sobie z komórkami nowotworowymi i  niszczyć je, czasami jednak potrzebuje pomocy. PENOXAL stymuluje układ immunologiczny i pomaga w ten sposób zoptymalizować jego działanie, które przejawia się wystarczająco skutecznie w walce z komórkami nowotworowymi. Produkt może być również stosowany w trakcie radioterapii i chemioterapii, kiedy  to pomaga znosić niektóre skutki uboczne leczenia. Ponadto stymuluje aktywność przewodu pokarmowego, wątroby, nerek i innych narządów, które są bardzo obciążane leczeniem onkologicznym, i w ten sposób przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i ogólnego dobrego samopoczucia. Jest zatem odpowiednim suplementem w leczeniu choroby onkologicznej, co w swoich wypowiedziach na temat Penoxalu potwierdzają lek.med. Anna Galambošová, farmaceuta PharmDr. Tomáš Arndt i inni lekarze. O doświadczeniach osób używających Penoxal można więcej dowiedzieć się TUTAJ.

Opowiedz nam swoją historię

Pomożesz innym, a my Cię nagrodzimy.

Więcej informacji