Martha, Wielka Brytania – zapalenie jelit
Na Penoxal natknęłam się zupełnie przypadkowo, kiedy zdesperowana przeglądałam różne suplementy na Amazonie, by pozbyć się tych strasznych objawów zapalenia jelit, czyli krwi w kale, napadów biegunki, po których następuje okres zaparć i mnóstwo wiatrów. To wszystko pojawiało się nagle – było w porządku, a po chwili wzdęcia rozrywały śluzówkę mojego jelita grubego, co powodowało krwawienie za każdym razem, gdy szłam do toalety. Nawet po wypróbowaniu różnych środków leczniczych, takich jak lewatywa, błonnik, enzymy trawienne, zapalenie nadal było bardzo ostre i nie odczuwałam żadnej ulgi. .......... czytaj więcej
Zapalenie jelit jest spowodowane wieloma czynnikami. Zapalenia jelit, których przyczyna nie jest znana, nazywa się nieswoiste. Zapalenia jelit dzieli się na niedokrwienne zapalenie jelita grubego (Colitis ischaemica), infekcyjne zapalenie jelit, kolagenowe zapalenie jelita grubego (Colitis colagenosa) i celiakię (nietolerancja na gluten). Zapalenie jelit jest spowodowane nieodpowiednią dietą, brakiem ruchu i jeszcze innymi czynnikami. Lekceważenie problemów trawiennych i objawów zapalenia jelit może doprowadzić do nowotworu. Rak jelit czy odbytu należy do najczęstszych chorób nowotworowych na świecie.
Oprócz pozytywnego wpływu na mechanizmy obronne organizmu Penoxal pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, co znajduje odzwierciedlenie w dobrej kondycji układu immunologicznego. Wspomaga optymalny stan mikroflory jelitowej. Pozytywnie wpływa też na wypróżnianie, co można wykorzystać również w leczeniu wielu chorób, podczas których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita, a tym samym do zwiększenia ryzyka rozwoju poważniejszych chorób. Pozytywny wpływ Penoxalu na trawienie przejawia się dobrym funkcjonowaniem żołądka i układu trawiennego. Jest to zatem odpowiedni suplement stosowany w ogólnym leczeniu chorób gastroenterologicznych, co w swoim oświadczeniu o Penoxalu potwierdzają lek. med. Anna Galambošová, farmaceuta PharmDr. Tomáš Arndt oraz inni lekarze. O doświadczeniach osób używających Penoxal można dowiedzieć się więcej TUTAJ.
Zalecane dawkowanie podczas terapii gastroenterologicznej to 2 kapsułki dziennie przez okres 2 miesięcy
Przyczyny zapalenia jelit mogą być zewnętrzne lub o podłożu genetycznym. Dużą rolę w powstaniu stanu zapalnego jelit odgrywa wiek. Po 50 roku życia następuje kumulacja czynników powstałych pod wpływem niesprzyjających okoliczności życiowych. Jednak zapalenia jelit mogą pojawić się również u młodszej generacji. Ze statystyk wynika, że w krajach ze zwiększoną konsumpcją piwa, jest też więcej osób z chorobami jelit. Do głównych zagrożeń zdrowotnych należy niewłaściwe odżywianie, które ma wpływ na funkcje organizmu, poziom witamin w organizmie, a tym samym również na czynność układu trawiennego. Osłabiony układ immunologiczny albo reakcje alergiczne mogą być dalszymi ewentualnymi przyczynami zapalenia jelit. Znaczący wpływ na powstanie zapalenia jelit mają też przyczyny o podłożu psychicznym i palenie. U nieswoistych zapaleń jelit jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dokładne przyczyny powstania nie są znane, za jedną z prawdopodobnych przyczyn uważa się występowanie bakterii, nieadekwatna reakcja układu immunologicznego, niewystarczająca ilość błonnika, nadmierna ilość cukrów w organizmie czy antykoncepcja hormonalna.
Objawy zapalenia jelit są często mylone z objawami zaburzenia układu trawiennego. Takie objawy to zwykle bóle brzucha o różnym nasileniu, biegunka, wrzody, ból odbytu, częste oddawanie stolca czy nudności. Podobnie jak u innych chorób zapalnych występuje również gorączka, której towarzyszy na przykład utrata apetytu. Zapalenia jelit mogą powodować też obecność jaskrawoczerwonej krwi czy śluzu w stolcu.
Najlepszą prewencją jest wystrzeganie się wszystkich ryzykownych czynników wymienionych powyżej. Jadłospis powinien zawierać wystarczającą ilość błonnika, witamin, minerałów czy zdrowych tłuszczów. Trzeba też pamiętać o regularnym spożywaniu owoców i jarzyn. Organizm należy nawadniać przede wszystkim czystą wodą, herbatami ziołowymi i zielonymi oraz sokami owocowymi i jarzynowymi. W ramach zapobiegania zapaleniom jelit zabrania się palenia papierosów i picia napojów alkoholowych. W związku z wpływem osłabionego układu immunologicznego na rozwój choroby zapalnej bardzo skutecznym sposobem zapobiegania stanom zapalnym jelit ukierunkowane wzmocnienie odporności naturalnymi suplementami diety.
Leczenie zapalenia jelit różni się w zależności od jego rodzaju. W przypadku Colitis ulcerosa (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego) leczenie obejmuje regularne uzupełnianie płynów i minerałów oraz jedzenie potraw niezawierających błonnik (chociaż błonnik uważany jest za zdrowy, w tym przypadku jest wykluczony). Terapia jest wspierana przez naturalne suplementy wzmacniające układ immunologiczny. U nieswoistych zapaleń jelit (choroba Crohna), wybranie metody leczenia bywa bardzo trudne z powodu nieznanych przyczyn. W zależności na przebiegu nieswoistych zapaleń jelit należy stanowić odpowiednią dietę i podawać leki przeciwzapalne. W ostrych fazach pacjent musi poddać się leczeniu ambulatoryjnemu.
Kiedy układ immunologiczny jest osłabiony, istnieje większe ryzyko rozwoju choroby zapalnej, włącznie zapalenia jelit. Regularne wzmacnianie układu immunologicznego zapobiega rozmnażaniu bakterii w układzie trawiennym, a tym samym idealnie zapobiega powstawaniu zapalenia jelit. Jeśli problem osłabienia układu immunologicznego nie zostanie rozwiązany w odpowiednim czasie, może doprowadzić aż do przewlekłej niewydolności jelit czy nawet raka, których leczenie jest bardzo trudne, a często nawet bezskuteczne.