Zapalenie pęcherza moczowego i jego objawy

Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest dzisiaj drugą najczęściej występującą chorobą zapalną. Zapalenie pęcherza moczowego (cystitis), dotyczy przede wszystkim płci żeńskiej, owszem może spotkać również mężczyzn. W populacji kobiet z tym problemem ginekologicznym boryka się aż 50% z nich.

Przyczyny  zapalenia pęcherza moczowego

Podobnie jak w przypadku innych chorób zapalnych zła higiena jest  znaczącym czynnikiem ryzyka. Bakterie przebywające w odbycie łatwo przedostaną się przez krocze do cewki moczowej, a jeśli układ immunologiczny nie jest wystarczająco odporny, łatwo rozwija się zapalenie pęcherza moczowego. Przyczyną większej podatności kobiet na zapalenie pęcherza moczowego jest krótsza odległość między odbytem a cewką moczową w porównaniu do mężczyzn. Prawidłowej higieny należy przestrzegać  również przy czynnościach seksualnych, które mogą być kolejnym czynnikiem ryzyka. Również zatrzymywanie moczu i niewystarczający reżim pitny stanowi zagrożenie dla układu moczowego. Nowe mamy wykazują większą podatność na zapalenie pęcherza moczowego, ponieważ ich czynnikiem ryzyka są osłabione mięśnie po porodzie. Podatność na zapalenie pęcherza moczowego mają również kobiety w ciąży albo kobiety przechodzące menopauzę. Pacjenci z cukrzycą należą do dalszej grupy ryzyka, ponieważ ich mocz ma słodsze środowisko, idealne do przeżycia bakterii.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Głównym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy częste oddawanie moczu. Piekący i ostry ból podczas mikcji (oddawania moczu) może okazać się objawem nie do zniesienia. Typowym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest czerwone zabarwienie moczu, czyli występowanie krwi w moczu, które pojawia się w związku z podrażnieniem błony śluzowej pęcherza moczowego. Choroba zapalna pęcherza moczowego objawia się również podwyższoną temperaturą, w bardziej zaawansowanym stadium drgawką, bólem pleców czy upławami. Jeżeli  dojdzie do wczesnego wykrycia objawów, zapalenie pęcherza moczowego można zdiagnozować we wczesnym stadium i złagodzić w ten sposób jego przebieg.

Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego

Każdej chorobie zapalnej można zapobiec przede wszystkim właściwymi nawykami higienicznymi.  Natomiast nieodpowiednia bielizna  lub szkodliwe kosmetyki mogą wywołać zapalenia ginekologiczne.  Skuteczną profilaktyką jest przyjmowanie dostatecznej ilości płynów w postaci czystej wody i herbat ziołowych, dzięki czemu dochodzi do należytego przepłukania układu moczowego i eliminacji szkodliwych bakterii. Odpowiednie odżywianie to dalsza podstawowa profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego. Podjadanie borówek brusznic i borówek czarnych lub picie napojów z tych owoców ma pozytywny wpływ  na pęcherz moczowy i jest zalecane przez specjalistów. Przeciwzapalne działanie ananasa to dalszy świetny sposób jak przeciwdziałać zapaleniu. Jednak idealną profilaktyką jest silny układ immunologiczny, który możemy wzmocnić różnymi sposobami.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Chorego na zapalenie pęcherza moczowego po badaniu ginekologicznym bardzo często nie minie antybiotykoterapia. Odpoczynek zalecany przez lekarza można urozmaicić piciem odpowiednich płynów, które można uzupełnić  herbatami urologicznymi. W trakcie leczenia zapalenia pęcherza moczowego wskazane jest przyjmowanie pożywienia zawierającego wystarczającą ilość witaminy C, idealnie przeciwzapalne borówki brusznice czy wyciągi z borówki brusznicy. Wzmocnienie układu immunologicznego odpowiednim suplementem diety jest niezbędne podczas każdej choroby zapalnej. 

Wpływ układu immunologicznego na zapalenie pęcherza moczowego

Podobnie jak w przypadku innych chorób zapalnych, również zapaleniu pęcherza moczowego towarzyszy osłabienie układu immunologicznego, który trzeba celowo wzmocnić. Wzmocnienie układu immunologicznego w celu zapobiegania chorobie zapalnej jest najskuteczniejsze, niemniej jednak jest to konieczne również w przebiegu leczenia zapalenia pęcherza moczowego, szczególnie w terapii antybiotykami, która bardzo osłabia odporność.